ავტორების სია » უილიამ სომერსეტ მოემიდაიბადა : 25.01.1874 წ
1886 წელს მამამისის გარდაცვალების შემდეგ მოემს საცხოვრებლად ინგლისში აგზავნიან, (ქვეყანა, რომლის ენას, ინგლისურად აღზრდის მიუხედავად, ის ვერ ფლობდა) ბიძასთან, რომელიც ვიტსტაბლის ვიკარი იყო და, რომელსაც ის ემოციურად ცივ და უნდობელ ადამიანად მიიჩნევდა. ბიჭს, რომელსაც მანამდე ფრანგულში მეტყველების არანაირ დეფექტი არ შეემჩნეოდა, უეცრად ენაბლუობა დასჩემდა, რომელიც მას სიცოცხლის ბოლომდე გაყჰვა. მოემი შინ და კინგის სკოლაშიც, სენტენბერში, საკუთარი სიდაბლისა და ენაბლუობის გამო საშინლად იჩაგრებოდა. თუმცა აქ მან სწრაფად განივითარა სხარტი ენამწარეობის ტალანტი, თუ არ ჩავთვლით იმას, რომ აზრის გამოთქმა საკმაოდ უჭირდა. თექვსმეტი წლის ასაკში მას ნება დართეს გერმანიაში გამგზავრებულიყო, სადაც ის ლიტერატურასა და ფილოსოფიას სწავლობს ჰაიდელბერგის უნივერსიტეტში. აქვე ხვდება ის თავის პირველ ჰომოსექსუალ პარტნიორს. ინგლისში დაბრუნების შემდეგ ის ლონდონში მედიცინას სწავლობს და კვალიფიკაციას სენტ-ტომასის ჰოსპიტალში გადის 1897 წელს. ამ პერიოდში წერს თავის პირველ რომანს, "ლიზა ლამბერტელი", რომელშიც ისტ-ენდის ღატაკ უბანში სამედიცინო სტუდენტის საკუთარ გამოცდილებას აღწერს. "ლიზა ლამბეტიდან" პოპულარლი აღმოჩნდა მკითხველებშიც და კრიტიკოსებშიც, პირველი გამოცემა ორიოდე კვირაში გაიყიდა.1907 წელს გამოქვეყნდა პიესა "ლედი ფრედერიკი";იგი ერთდროულად დაიდგა ლონდონის ოთხ თეატრში. 1917 წელს ტონი ჰეკსტონის სახელით აგრძელებდა წერას რომანისა ადამიანური ცხოვრებია მარწუხები". მეორე მსოფლიო ომის დროს 60 წლის მოემი ცხოვრობდა ამერიკაში, ჯერ ჰოლივუდში (აქ იგი მუშაობდა სცენარებზე,შემდეგ იგი გადავიდა სამხრეთში,ბრიტანეთის მთავრობამ მას სთხოვა წაეკითხა ლექციები პატრიოტულ თემაზე,რათა აეძულებინა ამერიკის მთავრობა ბრიტანეთს დახმარებოდა მოკავშირე ჯარებით.,მოემი დაბრუნდა ინგლისში თავის ვილაში 1946 წელს სადაც იგი ცხოვრობდა გარდაცვალებამდე, 1965 წლის 16 დეკემბრამდე. |